Kniha návštěv

Zde nám můžete zanechat vzkaz nebo připomínku.
Pozor, nelze vkládat odkazy, chcete-li zaslat odkaz, použijte email Marian@Panelaky.info

379 komentářů u „Kniha návštěv

  1. Dobrý den, snad jsem špatně nehledal, ale nepodařilo se mi najít na Vašich stránkách žádnou informaci o rehabilitačním sanatoriu v Karviné. Tipuji , že jde o typ G-OS případně V-OS, stejně jako v okolním sídlišti Hranice. Ptám se i proto, že bych si myslel, že umístění lázní ve dvou propojených panelácích je fenomén, který by na Vašich skvělých stránkách mohl být zaznamenán. Děkuji moc a přeji hodně sil a času na dalším zdokonalování těchto úžasných stránek

  2. Dobrý den. Jelikož jsem viděl vaše video z panelového domu G57 u kolejí v České Třebové. Tak bych chtěl jen upozornit na to, že České dráhy vypsaly výběrové řízení na demolici daného panelového domu, který dle popisu v dokumentech k výběrovému řízení sloužil jako ubytovna pro zaměstnance.

  3. Dobrý den, měl bych dotaz na některé paneláky v Berouně. Jakého typu jsou např. tř. Míru 1397/169, Branislavova 1420/11, Plzeňská 77/31 nebo tř. Míru 1280. Vídám v Berouně velké množství různých typů paneláků, a u některých opravdu nevím, hlavně tedy kvůli zateplení. Děkuji 🙂

    1. Dobrý den, Třída Míru je T06BU. Branislavova bude nejspíše T08B, chtělo by to ale fotky před zateplením pro ujištění, pokud je tam jednoramenné schodiště, T08B se tím potvrzuje. Plzeňská je T02B a Třída Míru 1280 je T08B v atypickém provedení.

      Já byl v Berouně před rokem a nenašel jsem nic bez zateplení…

      1. Třída Míru rozměry vůbec nevychází na T08B.
        Třída Míru 169 je v dalších středočeských městech (Kladno, Rakovník, Odolena Vod, zato nikde v severních Čechách jsem ji neviděl. Proč by to mělo být T06BU?

  4. Dobrý den, nechcete se v některém příspěvku pověnovat panelákům na Kladně? Stálo by to za samostatný článek 🙂 Jsou tam unikáty jako Rozdělovské věžáky, kde v přízemí bývali pro horníky z Poldovky všechny potřebné služby (potraviny, lékárna, kadeřnictví atd), jsou tam ale i rarity typu Hotel Kladno nebo jeden z nejvetších paneláků v ČR na Sítné, má 100 bytů 10×10 a výtah, který staví v každém druhém patře. Velmi zajímavé 🙂
    Díky Irena

    1. Dobrý den, věžáky v Rozdělově jsou v plánu. A i běžné paneláky Kladna budou zmíněné v rozborech daných konstrukčních soustav. V Kladně je tolik zajímavých paneláků, ale všechny jsou už dlouhé roky zateplené. Třeba na Sítné jsou paneláky s mezonetovými byty.

  5. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda prosím nevíte jaká je konstrukční soustava paneláku na ulici Bohumínská (jeden z nich je: Bohumínská 789, Slezská Ostrava). Jsou tady 4 paneláky vedle sebe hned u řeky Ostravice. Snažil jsem se to vypátrat na Vašich stránkách, ale marně. Rok dokončení by měl být 1976. Děkuji

      1. Dekuji, ty jsou tomu nejvice podobne. Ale tady jsou navic balkony a krajni byty (ty ve stredu) jsou 2+1. Asi to bude nejaka modifikace, jen jsem chtel vedet jestli o techto panelacich nemate nejake blizsi info. Dekuji

        1. Dobrý den, informace k soustavě G-OS jsou například zde v článku, který jsem psal obvodu Ostrava-Jih. Plnohodnotný rozbor soustavy G-OS zde na webu panelaky.info je v plánu tak do dvou let.

  6. Zdravím, děkuji za velice zajímavé čtení a informace, dokonce máte nafocené mé rodné sídliště v Písku. Bydlím přímo v jednom z detailně vyfocených domů, bohužel jsme začali rekonstrukci z původního stavu dříve, než jsem objevil Váš web…

    Na Písek bych se chtěl zeptat, máte nafocené domy na Smrkovické ulici, to je vše T06B (R73), potom Truhlářská také, ale co domy 2218, 2219 a 2220? Je to BA-NKS?

    Dále bych (možná) měl zajímavost v Milevsku, ulice Č. Holase (čísla 1234, 5, 6 a 1342) – jsou všechny ve stráni a vždy jsou uskočeny po půlposchodích. Jedná se vůbec o paneláky?

    Děkuji, Filip

    1. Dobrý den,

      jsem rád, že se Vám tyto stránky líbí. Škoda, že jste je poznal až po rekonstrukci bytu, ale co se dá dělat… Ty bodové domy (2218, 2219, 2220) jsou také T06B-JČ R73.

      Domy v Milevsku neznám, nevidím v nich žádnou z typizovaných soustav, nejspíše budou zděné, případně blokopanelové. Ve Zlíně jsou k vidění také domy s úskokem po půl patře, např. Tyršova 917 a i u nich to vypadá na zděnou konstrukci.

      1. Ahoj, Mariane, já jsem měl za to, že jsme se loni shodli, že ty bodovky jsou jihočeský BANKS. Co teda považuješ za jihočeský BANKS?

        1. Já už jsem právě o „banksech“ také v souvislosti s těmito domy zaslechl. Nevím, jestli je to úplně 100% směrodatné, ale v domě 2220 je modul nejspíš 4.2 m – obývák má cca 590×405 cm, zatímco v T06B má obývák šířku 345 cm, což přesně odpovídá modulu 3.6 m – „dvakrát půlka“ panelu 150 mm. Na patře jsou čtyři byty, myslím, že dvakrát 4+1 (nejvíce bych je přirovnal k bytu 4.6.X ze článku OP1.31) a dvakrát 2+1, navíc od výtahu jsou chodby ještě rozděleny příčkou s otvorem asi jako pro dvojité dveře, ke každým dvěma bytům. Případně mohu interiér nafotit.

          1. Omlouvám se, jsou to BA-NKS. Když jsem na sídlišti byl osobně, tak jsem si těch domů vůbec nevšímal, protože byly zateplené. A když jsem tady včera odpovídal, podíval jsem se do mapy, vidím tam několik bodovek, klikl jsem na Panoramu a u cesty stála zrovna Truhlářská 2165 a opodál 2178, kterou jsem osobně fotil. No a tak jsem si udělal mylný úsudek, že za nimi jsou další T06B bodovky…

            1. Vždyť se vůbec nic nestalo, odpovědi si cením neméně 🙂

              Jde mi z toho hlava kolem – většina se zdá, jako T06B, třeba potom útvar do C na třídě Přátelství (konkrétně 2379 vypadá, že asi nemá jen moduly 3.6 m?), nebo ulice Lipová alej, vše se mi jeví jako různě upravené T06B, přičemž byty i rozložení pater jsou všude úplně jiné.

              Co dále čtu, musím smeknout za tento strukturovaný výstup z toho množství informací, co musíte mít nashromážděné.. nevím, jak máte v plánu do hloubky rozebírat krajské varianty, každopádně za Písek jsem schopný sehnat informace/fotky/rozměry od příbuzných a známých, v panelácích jich mám dost. Bohužel nezateplených už je velmi málo.

            2. To céčko na Třídě přátelství je typ PS69/2 jč, tedy to samé, co na sídlišti Portyč, ovšem zde ve starším provedení s ocelovými závěsnými balkóny, které jsou převzaty z T06B-JČ, proto se top může zdát jako nějaká upravená T06B. Rozpon 3.6 to má, ale přidává se tam i 4.8, který je často použitý pro dvě místnosti, proto jsou tam některá okna tak blízko sebe. 2379 jsem stihl ještě před zateplením 🙂 http://panelaky.info/wp-content/uploads/2017/09/IMG_6475.jpg

              Ovšem ta Lipová Alej, tam jsem ještě nebyl :O Dle Panoramy je v původním stavu už jen Lipová alej 1806, můžete mi to prosím ověřit, případně dům i nafotit ze všech stran? Pro jistotu, já se do Písku podívám až na jaře, tak aby mi ho do té doby nezateplili.

              Krajské varianty mám všechny v plánu vydat rozborem. Jihočeská varianta je jednou z těch, ke které toho mám nejvíc, stále to ale není na rozbor. Vaše pomoc se zaměřením a informacemi či fotkami od známých pomohou tak rozbor vydat dříve. Úplně nejvíc toho mám k T06B-BTS, ale raději bych prvně vydal rozbor k T06B-OS-70, na kterou BTS krásně navazuje, ovšem k té toho mám zatím výrazně méně… Děkuji za uznání, je opravdu složité ty informace nějak srozumitelně podat. Postupně se celý web neustále vyvíjí, například teď pracuji na velké aktualizaci rozboru soustavy VP-OS, prakticky ho píšu celý znova, co jde, to fotím znovu, vytvořil jsem detailní modely, nové půdorysy a samozřejmě mám od toho roku 2016, kdy jsem ho vydal, mnoho nových informací a poznatků. Mimo to také pracuji na článcích zcela nových, například o životnosti paneláků, řešení nových fasád atd.

  7. Dobrý den,moc Vám děkuji za informaci.Chtěl jsem vědět stáří.V tomto panelovém domě chceme koupit byt 4+1 s lodžií v posledním sedmém patře.Je to dobré bydlet až nahoře?až se nastěhujeme tak vám to o tom zateplení zjistím,zatím to tam moc neznám.Ještě jednou moc děkuji.s pozdravem Daniel

  8. Dobrý den mám dotaz na panelový dúm ve Stříbře okres Tachov.Soběslavova ulice čislo popisné 1293.ve kterém roce byl postaven?děkuji za info K.

    1. Dobrý den, je to PS69/2 západočeské provedení, takže cca 1984-1990. Přesný rok zjistíte jedině z dokumentace. Můžete mi prosím zjistit, když jste místní, zda je dům na ul. Větrná 1286 stále bez zateplení štítové strany (směrem k parkovišti). Případně jak je na tom strana ze dvora?

      1. Dobrý den dnes jsem byl ve Stříbře a dům ve Větrné ul.Štitové strany jsou stále bez zateplení.S pozdravem Daniel.

  9. Dobrý den. V Hradci Králové mezi ulicemi Jungmannova a Rašínovou třídou stojí tři výškové panelové domy, které mají na mapy.cz čísla 31, 33 a 35 zajímalo by mě do jaké konstrukční soustavy spadají.

    Předem děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, domy spadají pod konstrukční soustavu HK65. Ještě je jeden nízký u hlavního vjezdu do nemocnice. A jeden vyšší v Pardubicích na ul. Bělehradská.

    1. Děkuji za zpětnou vazbu, jsem moc rád, že se líbí a že se vracíte. Rok 2022 bude velmi výživný, mám rozpracovaných několik pěkných článků, rozborů a aktualizací.

  10. Zdravím ještě jednou, chtěl bych se zeptat a poprosit, zda bude nějaký podrobnější článek na typ PS69(/2). Děkuji

  11. Dobrý den, Mariane, mohl bych Vás poprosit o nějaký rozbor domů Pod Dálnicí 1 a 3 (Praha 4)? Podle všeho (jak jsme spolu již komunikovali v minulosti) by se mělo jednat o panelové domy, ale dosti atypické. V případě věžového domu (PD1) na rozponu 6m, u PD3 se jedná o kombinaci 6 a 3.6(cca) metru. Díky

  12. Dobrý den, nenašla jsem ve Vašich zajímavých rozborech konkrétně náš panelový dům v Ostravě Muglinově, který by dle SBD měl být OP 1.13.Protože nám zatéká střechou do horního bytu, zadala jsou posudek na stav střechy znalci a zatímto Účelem jsem vyhledávala Projektovou dokumentaci k domu, která neexistuje ani na stavebním úřadě, ani na původním SBD, Archivu města Ostravy a poslední stop a směřovala k zemskému archivu v opavě, kde nám nabídli Ale pouze projekty 1.31.Výbor SVJ je nevlastní už vůbec.Mohu se zeptat z jakých materiálu jste čerpal údaje o složení střechy OP 1.13?Nemohl byste mi poradit, kde bych je mohla získat? Náš dům je stavěny do tvaru L, má původní vzduchotechniku i výtah, dohledala bych i staré fotky domu bez rekonstrukce, kdybyste měl zájem. Konkrétně s naší části domu byly problémy již od počátku výstavby s nestabilitou podloží. Dodnes dům zřetelně “ pracuje” . Děkuji vám mnohokrát za tyto stránky a obsažnost informací.Je to momentálně jediný zdroj, kterého se mohu chytnout při řešení našeho problému, budu vděčná za jakoukoliv konzultaci nebo radu.

    1. Dobrý den, protože ve Vašem případě jde o praktický problém, který spěchá, radši napište panu Liptákovi přímo na mail, ten čte určitě častěji než zdejší knihu návštěv. Hodně štěstí!

  13. Dobrý den
    právě vyjednávám exclusivní možnost navštívit zakázané místo a to Odstrčilovou 4 Ostrava. nafotím vám co to nejvíc půjde a věřím,že budu mít přístup i na střechu. Máte se na co těšit.Tam se jentak běžný smrtelník nedostane

    1. Dobrý den, už jsem tam byl, natáčel jsem tam s ČT ohledně chystané rekonstrukce. Takže mám barák nafocený od sklepa po střechu. V druhém suterénu je čerpadlo na spodní vodu, tuším 7 nebo 8 NP má evakuační plošinu. Do nejvyššího podlaží vede atypické schodiště. V některých patrech je o jeden byt vice. Já se nedostal jen do strojovny výtahů (mimochodem jsou tam dost zajímavé staré výtahy), tak pokud se tam dostanete, budu za fotky hodně rád! Ať se zadaří a užijte si prohlídku.

  14. Dobrý den. Mám jednu hypotetickou otázku, která mi hodně dlouho vrtá hlavou.
    Dnešní developerské projekty se staví na velký zisk, realizují se s obrovskými maržemi a celkově jde o cenově neskutečně nafouklé záležitosti.
    Dalo by se prosím říct, na kolik by dnes vyšla stavba paneláku postaveného v rámci unifikovaného řešení?
    Moje představa je, že pokud bychom i dnes stavěli „velkosériově“, s vybavením v mírně podprůměrném standardu a s malou marží, tak by cena 3+1 byla ufinancovatelná pro většinu rodin.
    Vím, že můj dotaz je hodně obecný, ale fakt by mne zajímal takový odhad od někoho, kdo lépe tuší, co se za takovou stavbou „paneláku“ skrývá.
    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

    1. Dobrý den,
      Vaše uvažování je správné. Vše je založeno na typizaci. Při typizaci máte výrobny přímo uzpůsobené na výrobu konkrétních dílců, máte katalog sekcí a vybavení, ze kterého pouze skládáte jako z lega, a díky tomu jsou stavební náklady násobně nižší. Dnešní domy se vyrábí tzv. ambulantně, což znamená, že pokud dům používá nějaké prefabrikáty, tak jsou vyrobené na zakázku a stejná forma už se nepoužije.
      Lehkou nevýhodou je, že pak máte sídliště, která jsou složená z vzhledově podobných domů. Ovšem stejně to platí s domy daného developera :D.
      Pokud by se obnovila například východočeská soustava HK, výroba panelů (což bylo to nejdražší z celého toho domu) by byla soustředěna do 4 hlavních závodů a asi 3 závodů pobočných. Tím by se sériově vyráběly panely velmi levně a rychle.
      Když vezmu jako příklad chodbový dům HK69 v Pardubicích na ulici Závodu míru (1822-1828 pro představu), tak celá jeho stavba, včetně vybavení jako jsou jádra, výtahy, kuchyňské linky a domovní telefon, vyšla na tehdejších necelých 11 milionů korun. Průměrný byt (1+1/2+1/3+1) vyšel na 130 000 Kčs. Když se to přepočte na dnešní peníze, tak by stavba celého domu připraveného k převzetí vyšla na 102 milionů korun. Průměrně by tak byt stál 1 200 000.
      Ani by nebylo potřeba stavět podhodnocené byty. Paneláky by byly vybaveností a kvalitou stejné, ne-li o něco lepší, než moderní stavby. Navíc s idejí sídlišť by tady nebyly jen domy, ale i hřiště, potraviny, nějaká odpočinková místa, školka s jeslemi a škola. Otázka parkování by se řídila požadavky dnešní doby, stejně tak použité fasády – panelák nemusí být nutně jen šedá kostka).

      Sídlištní výstavbou, filozofií a životem na nich se zabývám relativně odborně a mám na to stejný názor jako Vy. 🙂

      1. No k těm panelákům dnešní doby, dost sídlišť si nechávají dělat různobarevné fasády a myslí že tím zachrání tu monotónnost toho proč to bylo vybudované, spousty bytových jednotek v jedné vysoké kostce nebo kvádru. Ještě že v centrech větších měst nejsou a jsou jen na okrajích, sice máte více parkovacích míst než třeba v centru. Ale za to nula soukromí a pořád nějaký ruchu nebo hluk. Jsem docela rád že bydlím na vesnici, a když chci tak jednou za čas jedu třeba do Prahy auto nechám tady http://fixparking.cz/ a pak MHD do centra.

  15. Dobrý den
    Zajímalo by mě, jaký typ konstrukční soustavy jsou panelové domy s 13NP č.p 1813 až 1817 na Jiráskově ulici ve Vsetíně. Bohužel nemám žádné informace o době výstavby ani o jejich vzhledu před zateplením.

    1. Dobrý den,
      jsou to věžové domy konstrukční soustavy T06B – OL, výstavba probíhala v první polovině 70. let. Tyto domy mají obdélníkový půdorys (nikoli čtvercový, jak je běžně uváděno) rozměr 19,74 x 22,29 m. Nosné a stropní panely jsou tl. 150 mm, nenosné panely tl. 80 mm. Vnější plášť je tl. 270 mm. Na běžném podlaží se nachází 6 BJ, z toho 4x 3+1 (62m2) a 2x 1+1 (47m2). Vždy 3 BJ jsou přístupné ze společné předsíně, která odděluje byty od hlavního schodišťového tubusu umístěným uprostřed budovy. Zajímavostí je, že rohy tohoto věžového domu jsou vyztuženy nosnými panely a před tyto panely jsou předsazeny vnější průčelní panely. Rohové místnosti mají celkovou šíři vnější panelové stěny úctyhodných 420 mm (a to se jedná o údaj před zateplením).

      1. Jaké jsou rozdíly mezi KDU a OL variantou v bodových sekcích ? Známá žije ve 3+1 na této adrese s úplně totožnou dispozicí jako my ve Zlíně (Kúty 1941) Máme na patře 5 BJ – 1×1+kk a 4x 3+1 . Byty 3+1 nejsou úplně stejné, dva jsou zmenšené o komoru a mají zmenšený dětský pokoj a ložnici, protože je mezi nimi vklíněná garsonka, druhé dva větší mají naproti vstupu do kuchyně 160×160 velkou komoru … Co se týká krajů, měl by Zlín spadat do kategorie KDÚ

  16. Dobrý den,

    Zajímalo by mě jaký typ konstrukce je panelák nacházející se na adrese: Spanielova 1248/102 Praha17 Sídliště řepy. Pátral jsem ale bohužel bez úspěchu.

    Díky za pomoc a za tyhle stránky.

  17. Dobrý den,
    patrala jsem jaky typ paneloveho domu je na adrese: Řecká 1417/2 v Ostrave Porube. Z tehto stranek bych rekla, ze je to V-OS. Je to prosim tak?

  18. Chtela bych Vam moc podekovat za tento pocin, Vase stranky a to neskutecne mnozstvi informaci mi udelaly ohromnou radost. 🙂

    Nevite, prosim, zda se v ramci CR vubec nekdo systematicky zabyva sofistikovanejsimi zpusoby rekonstrukce/revitalizace panelaku? Diky.

    At se dari!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.