Brno Juliánov

…když katalogové domky znásilní sídliště.

Sídliště Juliánov v Brně je velmi zajímavé. Jednak je to první brněnské panelové sídliště a navíc se zde poprvé užilo nově vypracované konstrukční soustavy B60. Stojí zde první brněnské věžáky a pravděpodobně se zde použila první „plastová“ okna. I přes všechna prvenství dopadlo sídliště opravdu hrozně. Tolik nevkusu pohromadě jsem totiž ještě nikde jinde neviděl, a to už jsem prošel opravdu mnoho sídlišť.
Vidlakov na strechach

Zde se zrodila soustava B60

Výstavba Juliánova začala v roce 1960. V této době bylo k dispozici několik málo konstrukčních soustav – z těch celostěnových to byla prakticky jen, tehdy výběhová, G40 a tři roky mladá soustava G57. Právě soustavou G57 v mírně upravené formě (zejména provedení detailů u lodžií) začala výstavba Juliánova.

Klasická G57:
RS-Z4

G57 Varianta Juliánov:
RS-Z JUL

Následně byla soustava G57 zásadněji přepracována a vznikla tak vůbec první krajská varianta konstrukční soustavy G57, a to soustava B60.
Ovšem v Juliánově se jednalo o opravdu velmi ranou verzi B60, která si s klasickou B60 není příliš podobná. Blíže má stále k soustavě G57.
Typickým zástupcem soustavy B60 je sídliště Lesná, tamní domy mají parapetní panely (pásový vzhled), velká okna a jsou velmi dlouhé. Paneláky v Juliánově oproti tomu mají celostěnové panely, které jsou konstrukčně i vzhledově blízké těm v G57. Okna jsou klasická trojkřídlá a umístěná více ke středům panelů – tedy opět obdobně jako u G57. U soustavy B60 (včetně této rané verze) bylo užito závěsných ocelových balkónů namísto zapuštěných lodžií u G57. Raná verze B60 má nejčastěji 3 sekce v jednom bloku, což je rovněž typické i pro G57.

Raná verze soustavy B60 použitá v Juliánově:
B60 RV JUL

Klasická B60 s parapetními panely (na Juliánově se nevyskytuje a ve skutečnosti takto malý blok neexistuje):
B60 LES
Sídliště Juliánov těsně po dostavbě.


Bakelitová okna
Velkou zajímavostí raných B60 na Juliánově jsou jejich chodbová okna.
Jednalo se totiž o bakelitová okna, což bylo velmi zajímavé, experimentální řešení. Dost možná se jednalo o první aplikaci umělohmotných oken v Československu. Okna umístěná na mezipodestách, sestávala ze čtvercových okének ve dvou řadách po pěti kusech. Dle místních obyvatel okna ale nebyla příliš povedená (to se u experimentů stává), netěsnila, kroutila se vlivem tepla, a tak v některých domech proběhla jejich výměna již za minulého režimu.


Máte k oknům nějaké informace, dokumentaci nebo snad fotky? Prosím, ozvěte se mi. Uvítám i jakoukoliv dokumentaci ke zde popisovaným domům B60. Kontakt


Připravte si kyblíky na zvracení, jdeme na to!

Pokud jsou některá sídliště častěji oblíbená, jsou to ta, kde převládá nízká zástavba. Takový byl i Juliánov – byl. Většina domů měla pět nadzemních podlaží. Výškové dominanty byly tvořeny dvěma trojicemi věžových domů B60, které jsou prvními věžáky v Brně (osamocený prototyp stojí mimo Juliánov).
Tak to bylo až do devadesátých let. Tou dobou totiž započala humanizace Juliánova. Na střechách příjemně nízkých paneláků tak vyrostlo satelitní městečko s typickými katalogovými domky. Výška domů se po těchto úpravách rovná výšce osmipodlažních paneláků.

Nevkusnou střešní nadstavbu zde má skoro každý panelák.

Humanizací prošly také balkóny.

Závěrem pár přeživších B60 bez nadstavby.

>Bonus<


bila mezera


V článku jsou použité fotografie z jiných zdrojů:
[1] denarchitektury.cz
[2] dum-umeni.cz

24 komentářů u „Brno Juliánov

 1. Už v roce 1959 začala výstavba prvního brněnského panelového sídliště v Černovicích v lokalitě Krausova – Kneslova. Je tam i věžák. V jedné z diplomových prací VÚT se sice tvrdí, že jde o zděnou budovu vzhledově podobnou B60, ale podle vzpomínek místních pamětníků jde o omítnutý panel. Což by z něj mohlo dělat i nejstarší věžový panelový dům.

  Jinak sice chápu nechuť ke zvyšování budov, ale růst města zastavit nelze, a mezi všemi přístavbami na panelácích bych naopak ty v Juliánově označil za ty nejzdařilejší. A přijde mi absurdní vytýkat domnělý nedostatek světla, protože toho je v panelácích opravdu dost. Mizerný byl naopak původní projekt, kdy zavěšené balkony začaly být po cca 40 letech být životu nebezpečné.

  1. Považuje se ta lokalita jako sídliště? Za mě je to dostavba starší čtvrti, nebo to místní berou jako sídliště? Jsou tam paneláky G57, což je vlastně to, z čeho se vyvinuly ty B60 v Juliánově. Ten věžák je ale skutečně zděný, v roce 2016 jsem ho detailně zkoumal, včetně dokumentace. Svislé konstrukce jsou opravdu zděné, pouze stropy jsou panelové z B60, dispozice a architektura vychází z věžových B60, ale není totožná, některá patra mají pět bytů. Kvůli zděné konstrukci dostal dům brizolitovou fasádu. V brně je pak ještě jeden zděný B60, ten má jen 8 pater. Oba zděné domy se stavěly až v době, kdy se ty panelové už běžně stavěly. První panelový B60 věžák (prototyp) je na ul. Provazníkova 1258/47

 2. Ahoj.
  Jen pro úplnost bych doplnil, že Juliánovské B60 mají prázdnou výtahovou šachtu už od výstavby, umístěnou stejně jako ty na Lesné (ustící do mezipatra), jen, alespoň u těch co jsem měl možnost navštívit, doplněnou o podlahy, a slouží jako špíž některým z bytů.
  Její přestavba a zprovoznění by asi byla složitější než jednoduchá přístavba nové, proto její přístavba.

  Ale jo, ty přístavby jsou kýč, hlavně jak je u každýho domu jiná.

 3. Musím říci, že se mi v tomto případě opravdu líbí ty porevoluční nadstavby. Žádný nevkus v tom nevidím.

 4. Myslím že ranná verze byla použita i u nás v Prostějově při výstavbě sídliště Svobody.

 5. Nahodou jsem narazila na tento web. V Julianově jsem strávila detstvi (1969 – 1988), bydleli jsme na Krásného ulici. Pro děti to bylo moc fajn sídliště, hodne zelenych ploch, hřiště, prolézačky (lezli jsme po všech tech sochách, co tam byly), koupaliště, pod skolou stadion. V panelaku jsme se všichni znali, znali jsem i sousedy z jinych panelaku, prodavacky v obchodech. Byla to takova akorat velikost sidliste i tech domu. Kdyz jsem to pozdeji srovnavala s anonymitou obrovskych Bohunic, nebo Prazskeho Jizniho mesta….zkusim najit nejake stare fotky. Rodice zustali v byte i v dalsim obdobi, kdy se stavely ty nadstavby, zvenku to opravdu vypada vselijak, ale vytah jim hodne usnadnil zivot (mama byla ve stari imobilni), lodzie mela trochu vic mista nez balkon, v poslednich letech se prestavela jadra atd. Rada jsem si to tu precetla :=)

  1. Dobrý den. Bydlel jsem taky v Julci – sidlišti na ulici Marie Kudeříkové 4. Zajímá mě historie obou písečniku. Nemáte náhodou někakou fotku těchto písečníků a okolí, než je srovnyly do dnešní podoby? Děkuji.

 6. Dobrý den,
  hledám informaci o půdorysu bytu 3+1 ve věžové variantě panelového domu B60 postaveného na Bieblově ulici č.22. Tento byt jsem koupil, avšak dokumentace chybí.

 7. Dobrý den.
  Sháním informace k paneláku na Kneslové 3, Brno – Černovice. Je to asi nejvyšší budova v Černovicích, systém B60 (můj odhad).
  Mohl byste mi poradit, kde by se daly najít informace o konstrukci?
  Děkuji Vám za odpověď.

  1. Dobrý den, o tomto konkrétním domě vím všechno. Vypadá jako věžová B60, ale není tomu až tak – je cihlový. Panelové jsou pouze stropy (shodné s těmi v B60). Vy v tomto domě bydlíte?

  1. Ano, v Karviné se očividně v devadesátkách vyřádili… tamní nadstavby jsem si nafotil a hlavně samozřejmě všechny G57 v původním stavu. Vzhledem k tomu, že G57 se stavěla po celé republice, připravuji takový speciální průřez prasárnami na této soustavě páchanými.

 8. Doporučuji též vynikající nástavbu nad starším panelovým domem (neznám přesný typ) na adrese Brno, Húskova 8. Velice se povedla 😀 (dal bych sem odkaz na mapu, avšak nelze)

   1. Dobrý den, to je slušná porce rakoviny 😀 Brno je na nechutné nadstavby opravdu bohaté. A ano, jedná se o typ G57, Brněnskou variantu s pozměněnými lodžiemi.

 9. Můj nejoblíbenější exemplář je nadstavba na Krásného 45 až 55. Ty úzké dlouhé balkony trčící do volného prostoru jsou opravdu dílo. Nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to prkno na pirátské lodi pro krmení žraloků zrádci z řad posádky. Pak člověk popojde k vedlejšímu domu, kde na střeše sedí (pravděpodobně) záchranné vesmírné moduly, kolmo k tomu všemu je „dědeček hříbeček“ s mansardou… Jako architektku mě to nesmírně deprimuje. Ale že se snažím být v životě optimistická, tak musím říct, že sídliště Juliánov musí být ideální na procházku s dětmi na téma Z pohádky do pohádky, inspirace je kolem dost 🙂

  P.S.: Moc Vám fandím v dokumentování paneláků, i pro mě je to nesmírně zajímavé téma 🙂

  1. Možná za to může pohádková restaruace vytvořená z původní Panoramy. Stačilo tam zajít na jídlo, nasát její klima a byla jste v jiném světě … :0)

 10. V tom dome vpravo ( fotka 9 ) jsem do minulého měsíce bydlel.V nastavbach je paradoxně vytápění plynovým kotlem, byť dole v panelacich je samozřejmě dálkové ústřední topení.

  1. Ta nástavba se tam opravdu nehodí. To měl zas někdo plodné dny, ten kdo to vymyslel. U nás v Poštorné jsou nástavby na T06B taky ale všechny stejné a vzhled to neruší.

   A ten bonus to je fakt třešnička na dortu 😀

   1. Ale kdepak. WaWky už se dávno neinstalují. Na Krásného 33-37, kde jsem právě v té nástavbě ještě nedávno bydlel , jsme měli vlastní plynový kotel, velkou lodžii ve štítu domu, bydlelo se tam nádherně, odhlučnění od patra (původního) pod námi, veliká koupelna, výtah, sluníčko střešními okny, vzhled nástavby mi vůbec nevadil, podle mne zrovna tento dům má přijatelnou image. Pouze byla odfláknutá střešní izolace, že v mrazech klesla teplota v severním pokoji přes noc na ranních poctivých 13 stupňů. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.