Váš panelák

Existuje mnoho typů panelových domů, mimo celostátních konstrukčních soustav měl každý kraj své vlastní varianty a jejich podtypy. V každém větším městě vznikaly i nějaké atypy nebo experimenty. Není v mých silách vše zdokumentovat. Chtěl bych vás tímto požádat o spolupráci.

Můžete pomoct vyfocením panelového domu, společných prostor, výtahu a jakéhokoliv původního bytového vybavení… zkrátka vše původní nebo téměř původní se počítá.

Velkou pomocí je také poskytnutí originální projektové dokumentace nebo i pasportizace (“neoriginální dokumentace”), která se provádí při revitalizacích. (Poskytnout = nechat nafotit, originály nebudou nikde zveřejněny)

Rovněž se velmi hodí i upozornění na zajímavé kuriozity, jako nedostavěný panelák, různé příhody a nehody z výstavby, první a poslední paneláky vašeho města atd.

Uvítám také historické fotografie a fotografie z období těsně před “zateplovací vlnou”. Velkou slabost mám pro fotografie zachycující výstavbu paneláků.

Zkrátka cokoliv k panelákové tématice se hodí.


Návody a tipy

Focení panelového domu

Může se to zdát jednoduché, ale není tomu tak. Záleží čím budete fotit, nejlépe kompaktním fotoaparátem. Hodně záleží na velikosti foceného objektu – čím větší dům, tím více si musíte odstoupit a to kolikrát až na trávník poblíž daného domu. Dalším problémem je protisvětlo, zejména v letních měsících, kdy je mnohdy nutné fotit každou stranu domu v jinou denní dobu. Nejlepší jsou proto dny kdy je zataženo a nebo polojasno. Asi nejhorší překážkou k vyfocení paneláku jsou vzrostlé stromy v jeho blízkosti. V takovém případě nezbývá nic jiného než vyfotit dům i se stromem případně více ze strany dál od stromů. Úplně nejlepší je paneláky fotit v ročních obdobích, kdy jsou stromy opadané. Pokud se ale jedná již o jeden z posledních nebo poslední nezateplený panelák, raději jej vyfoťte hned i se stromy – to kvůli rizika, že do podzimu by jej již mohli zateplit.

Původním stavem se rozumí nezateplený ani nijak barevně natřený dům. S původními okny, nebo i novými okny jenž dodržují původní rozvržení. I když má na první pohled dům vyměněná všechna okna, často jsou v některém z bytů původní okna a tak poznáte jak má vypadat původní rozvržení daného domu.

Pokud se jedná o řadový panelový dům o několika vchodech a je v něm již třeba jen jeden původní vchod, vyfoťte alespoň ten.


Focení vnitřního vybavení bytů a panelového domu

Pro focení vnitřního vybavení je potřeba zejména dobré (denní) světlo a u některých částí i blesk.

Okna
Nejdůležitějším prvkem pro focení z interiéru jsou vaše okna. Na ty se téměř vždy (i přes den) musí používat blesk, protože fotíte v protisvětlu. Okna focená v noci nevypadají dobře.
Důležité je odhrnout záclonu a závěsy, dále sundat květiny a jiné předměty z parapetu (alespoň ty, které brání ve výhledu na spodní závěsy (panty), přepínače poloh křídla atd.). Okno vyfoťte celé, musíte si tedy od něj pořádně odstoupit, ať se vám vejde do hledáčku. Okno vždy vyfoťte zcela zavřené ale následně můžete i udělat několik fotografií s různě otevřenými křídly. I zde se hodí detaily, např. detail kliky, přepínače poloh nebo závěsů (pantů). Žaluzie v okně vůbec nevadí. Okna dodatečně natřená tmavě hnědou barvou vadí (zanikají detaily, okna vypadají nepřitažlivě).

Máte-li byt s balkónem nebo lodžií, můžete vyfotit i venkovní stranu oken a také podlahu a zábradlí lodžie/balkónu, je-li původní.

Kuchyňská linka
Dřevěných i plechových kuchyní bylo více typů a v každém kraji, nebo typu panelového domu se lišily v určitých větších či menších detailech. Také záleželo na roku výstavby a velikosti bytu. Kuchyňskou linku lze poměrně snadno vyfotit. Díky úzkým panelákovým kuchyním jí bude potřeba vyfotit pod úhlem jako na obrázku níže. Můžete udělat i detaily na digestoř, dřez, baterii atd.

Dveře
Dveře jsou asi nejsnáze fotografovatelná součást bytu. I zde můžete udělat detaily, a to na kliku, závěsy a nebo se pokusit i vyfotit zárubně.

Vestavěné skříně
Záleží na tvaru vaší předsíně, pokud je úzká, budete je muset vyfotit pod úhlem. Jako vestavěnou skříň lze považovat i spíž, kterou, prosím, také vyfoťte. Ve spíži se můžete zaměřit i na větrací otvory (průvětrníky), které se nacházejí u země a stropu.

Bytové jádro
Focení bytového jádra je asi to nejtěžší z tohoto seznamu. Fotíte malé prostory a ve foťáku je vše ještě k tomu přiblížené. Přikládám fotky jednoho z nejmenších jader. I takto nafocené jádro je lepší než nic. Zaměřte se i na detaily, jako je umyvadlo, baterie, kosmetická skřínka. Chcete-li znát přibližný rok výstavby vašeho domu, na stoupačkách je mnohdy záruční list, kde je i napsán rok výroby případně montáže jádra. Fotku záručního listu také rád uvítám.


Focení společných prostor
Na rozdíl od vnější schránky paneláků, bývají společné prostory často v původním stavu. Při focení společných prostor je občas potřeba blesku. Budete zápasit zejména s nedostatkem prostoru na odstoupení si. Přikládám na ukázku fotografie společných prostor v domě soustavy T06B, kde místa není nazbyt. Uděláte si po jejich shlédnutí představu o tom, jak to v domě vypadá? Pokud ano, pokuste se vaší chodbu nafotit obdobně. Zvláštní pozornost věnujte původnímu výtahu, nachází-li se ještě v domě.


Rozhodli jste se pomoci s focením čehokoliv výše uvedeného? Zašlete prosím fotografie na email marian@panelaky.info

Moc vám děkuji za pomoc!

12 komentářů u „Váš panelák

 1. Dobrý den, zajímalo by mě, jaký máme panelák, hledám nějaký nákres a informace a nemůžu nic najít. Žádný takový jsem nenašla, můžete mi poradit? Je to 8 pater, na každém patře 4 stejně velké byty 3+1. 1 společná místnost na patře. Výtah, kolem výtahu schodiště. A hlavně není zde žádné okno na chodbách. Tákze je na chodbách tma. Chodby jsou v uprostred domu.

 2. Dobrý den, pojeďte se podívat k nám do Liberce. Máme tu skvost. Bytový dům Wolkerák. Každý kdo ho spatří, nevěří svým očím. A kdo se zamiluje, nemůže už bydlet jinde:)

 3. Dobrý den, pane Liptáku,

  myslím si, že by Vás mohl zajímat náš polopanelák v Táboře, konkrétně nacházející se v centru Tábora, a to na ulici 9. května. Tento “atypický” dům je zčásti tvořen cihlami a dále panely a je spojen s někdejší Jihočeskou univerzitou.
  instantstreetview.com/@49.412718,14.665611,354.1h,19.06p,1z

 4. Dobrý den,
  zajímalo by mne v jaké soustavě jsou postaveny paneláčky ve Frýdku-Místku na sídlišti Riviera. Jedná se o “věžáček” o 5NP a 1PP, s výtahem, na patře jsou 3 byty, v přízení 2 byty. Takže dům má 17bytů. Je jich na tomto sídlišti postaveno 5, a to čp. 1799, 1830, 1858, 1863 a 1979. Byty jsou v provedení 1+1 až po 1+4. Do prvního č.p. 1799 jsme se stěhovali v únoru r. 1966. Dnes již tam nebydlím. Částečně původní vzhled mají dnes jen dva- č.p. 1830 a 1863, tj. venkovní parapet přes celé podlaží a mezi okny meziokenní vložka. Na schodišti okno přes celou šíři podesty. Dům má jádro vystavené na stavbě.

 5. Dobrý den, náš dům sice není panelový(je to betonový monolit) a na jaře bude revitalizovaný. Máte zájem o fotografickou či původní projektovou dokumentaci? Je to dům v Ostravě Porubě.

  1. Dobrý den, to bude nejspíše malý věžáček typu P10K na ul. Francouzská 56? K tomuto domu uvítám cokoliv, zejména dokumentaci, či možnost nafotit střechu. Moc mě zajímá, je to důležitá součást vývoje ostravských věžáků. Můžeme se setkat?

 6. Dobrý den,
  stále se ještě potýkáme s umakartovým jádrem. Potřebovali bychom vědět,
  jak vypadá dřevěná kostra a potažmo kam je možné pověsit novou skříňku
  a koupelnové doplňky. S jádrem to budeme muset ještěš nějaký rok vydržet…..
  naštěstí v našem případě docela zachovalé.
  Děkuji předem za zprávu.

  1. Dobrý den,
   v bytě máme umakartové jádro s polystyrenovou výplní. Koupelna je obložena obklady (zřejmě za použití disperzního lepidla). Při věšení police z (IKEA ALGOT) jsem dřevěnou kostru neřešil kolejnice police umístil na dostatečné množství hmoždinek do sádrokartonu (FISHER GK). Díry do umakartu jsem maličko předvrtal (průměr 4 mm), jinak se hmoždinky o umakart lámaly. Nakonec jsem hmoždinky ještě zalepil do polystyrenu chemoprenem. Drží velmi dobře.
   Stejně jsem instaloval i harmonikový sušák na ručníky a zrcadlo nad umyvadlo.
   Hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.