Kniha návštěv

Zde nám můžete zanechat vzkaz nebo připomínku.
Pozor, nelze vkládat odkazy, chcete-li zaslat odkaz, použijte email Marian@Panelaky.info

379 komentářů u „Kniha návštěv

  1. Dobrý den,
    děkuji za skvělé stránky o panelácích. Chtěl bych se zeptat na 2 dotazy týkající se konstrukční soustavy VVÚ-ETA.. Je nějaký zásadní rozdíl mezi soustavou VVU-ETA a 1.11, zejména co se týká kvality provedení stavby a např. odhlučnění jednotlivých bytů? A druhá otázka – jsou díly pro VVÚ-ETA prefabrikovány tak, že jsou v nosných stěnách „husí krky“ nebo nějaké jiné drážky pro vedení kabeláže?

    1. Dobrý den, největším rozdílem mezi soustavami jsou rozpony. Zde vede VVÚ-ETA, která dává při úpravách dispozic v šestimetrových polích docela volnou ruku. Naproti tomu u OP 1.11 jak byt koupíte, tak ho víceméně musíte nechat. U OP 1.11 se husí krky používají, u VVÚ-ETY existuje nesposčet variant všemožných parametrů. Kvalita provedení stavby a odhlučnění – na papíře srovnatelné, v praxi ale záleželo na stavební četě a zejména na kvalitě panelárny.

  2. Jaký konstrukční systém se používal na východě Východních Čech – Česká Třebová, Svitavy, Vysoké Mýto v 80. letech? Je to nějaká z místních variant T06? Třeba domy s adresou „Česká Třebová, Lhotka 191“ nebo „Ústí nad Orlicí, Třebovská 410“ (nejde mi vložit link) ještě před zateplením, jsou z 2. pol. 80. let.

    1. Dobrý den, ve skutečnosti se jedná o soustavu HKS-70. Tato soustava se nachází výhradně v Pardubickém kraji. Pokud vás zajímá blíže, můžete si o ní počíst na Facebooku Panelová mládež (omlouvám se M. Liptákovi za propagaci jiného projektu 😀 ).

  3. Dobrý den,

    díky za tyto stránky! Chtěl jsem se zeptat, jelikož se mi to zde podle půdorysů nepodařilo dohledat, zda nevíte, jaký typ paneláku stojí na adrese Mánesova 2 v Ostravě. Snad nějaký zvláštní typ V-OS?

    Děkuji

  4. Dobrý den,

    moc se mi líbí Vaše stránky, díky za ně. Je tu opravdu vše k jednotlivým typům domů.
    Také se mi líbí panelové domy. Když jsem někde na cestách, tak občas také vyfotím nějaký zajímavý nezateplený kousek. Už od mala jsem se po těchto domech tak nějak díval, ale nevěděl jsem, že se rozdělují na různé typy. Tehdy bylo ještě téměř vše v původním stavu. Jsem absolvent střední průmyslové školy stavební a ve 4. ročníku v pozemním stavitelství jsme probírali soustavy typu B70-R, VVÚ-ETA a Larsen-Nielsen. Až na Vašich stránkách jsem pak zjistil, jak navenek tyto typy vypadají a vůbec i ostatní soustavy.

    Měl bych na Vás 3 dotazy:
    1) Není mi jasné co přesně se nachází v posledním ustupujícím podlaží u devítipodlažní řádové a bodové sekce typu G57-OL. Jsou tam atypické byty nebo nějaké technické místnosti?
    2) Nejsem si jistý typem věžových panelových domů v Olomouci na ulici Voskovcova 2, 4 a 6. Nebudou to věžové OP1.11 3. generace?
    3) Byl jste se někdy podívat v Prostějově na panelové domy? Bydlím právě přímo v Prostějově (v typu T06B-KDU v řadové sekci) a panelové zástavby je tu celkem dost, ale myslím si, že moc zajímavých kousků tu zase není. Chybí mi zde více věžových domů T06B-KDU a věžové domy rané verze B60. Ze zajímavých staveb je zde tak akorát zalomená sekce typu OP1.11 ve 3. generaci, kde jsou podle mě byty 5 + 1, ale nejsem si jistý. Zalomenou sekci takového typu jsem pak objevil už jen v Opavě (tam to bude možná OP1.13). Jinak je to tady v Prostějově z 95% vše pod polystyrenem, na rozdíl od jiných měst.

    Předem děkuji za odpovědi
    S pozdravem, Jan Juráš

    1. Dobrý den, Vaše zpráva mě mile potěšila, přesně pro lidi jako Vy jsem založil tyto stránky. Je vidět, že se vyznáte, rád bych se s Vámi setkal, pokud máte zájem, či si můžeme více napsat po emailu.

      1) V ustoupeném podlaží konstrukční soustavy G57-OL se nacházejí atypické byty. Byty jsou přístupné po jednoramenném ocelovém schodišti, které vede z předposledního podlaží. I předposlední podlaží je odlišné, neboť má podestu skrz celý modul a má tak i chodbové okno naproti schodišti. Právě z této obrovské podesty vede jednoramenné ocelové schodiště do ustoupeného podlaží. Výtah má poslední stanici v předposledním podlaží a v posledním je jeho strojovna.

      2) Věžové domy na ul. Voskovcova jsou skutečně čímsi mezi OP 1.13 a OP 1.11 – výborný postřeh. Mám k dispozici i fotografie před rekonstrukcí. Konstrukce je OP 1.11 3. generace, dispozice je ovšem převzata z věžových OP 1.13. Ovšem dispozice má modifikaci v podobě přemístění lodžií a přidání lodžií ke garsoniérám.

      3) V Prostějově jsem byl, je to jak píšete, příliš mnoho zateplených domů. Nicméně na paneláky je to poměrně pestré město. Jsou tam jak paneláky G40, tak i nástupce G57 a jeho odnož B60. Nejčastějším typem je T06B-KDU, ovšem máte tam v tomto typu i velice zajímavé zalomené sekce (např. sídl. E. Beneše 3858/4). Zakončeno je to OP 1.11, včetně zajímavé zalomené sekce, o které se zmiňujete, a neméně zajímavé dvojsekce na ul. Belgická 4163/2 a 4164/4. Tato dvojsekce je mi velkou záhadou, má zcela ojedinělou dispozici (dle uspořádání oken) a obrovské strojovny výtahů.

      Tu zalomenou porevoluční OP 1.11 v Prostějově mám vyfocenou, stejně jako okolní dochované kusy. Kterou Zalomenou sekci v Opavě máte na mysli? Mají tam dvě. První je na ul. Otická 15 a má konstrukčně blízko k té „Vaší“ v Prostějově. Druhá, trochu nenápadná, je na sídlišti Kateřinky – Antonína Sovy 27 (ta je 1.13). Nicméně jsem překvapen, jak se vyznáte, málokdo by v Opavě našel a identifikoval zalomenou sekci OP 1.1x:)

      1. Dobrý den,

        děkuji za odpovědi. Také bych se s Vámi rád setkal a pohovořil o panelových domech. Můžeme se po mailu domluvit kdy a kde. Dotazů a postřehů na tohle téma mám daleko více než to, co jsem tu psal. Odpovědi na tyto 3 otázky mě právě zajímaly nejvíce.
        Třeba té dvojsekce na Belgické ulici v Prostějově jsem si také všiml a tehdy jsem ji srovnával s těmi půdorysy co tu máte k tomuto typu, ale žádný mi k ní nepasoval. Strojovny musí být opravdu velké. Podle pohledu z exteriéru to vypadá, že právě až do strojovny vede schodiště.
        Díval jsem se ještě na tu zalomenou sekci v Opavě. Ta, která stojí na Otické ul. 15 jsem vůbec nevěděl. Měl jsem na mysli pouze tu na tom sídlišti Kateřinky (ta je tedy 1.13). Takže teď vím, že zalomené sekce v typu OP 1.11 (1.13) existují 3.

  5. Dobrý den…chci poděkovat za krásné stránky k panelových domech.Pouze jsem nepochopila, kde se nachází topení v domech G32 či G 40… píšete podlahové, ale dle mého je stropní, jelikož přízemní byty by byly bez topení a byty v nejvyšším patře by topily na střechu…děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, bydlím v Krupské 20, Praha, (sídliště Průběžná se to nazývalo) v G-55 (v okolí jsou i G-40 a možná i G-32), topení bylo skutečně ve stropech a v přízemí nebylo, aby se netopilo do sklepa. Už je to předělané na topení radiátory, jinak bych asi v přízemí zmrznul.
      Mějte se
      Honza T.

  6. Dobrý den, tohle jsou krásné stránky a měl bych dva náměty. 1) Bylo by zajímavé si zde něco přečíst o dvojitém panelovém domě Kupa v Hájích v Praze, který je znám jako „nejvyšší panelák v Česku“. Byl jsem tam i v restauraci, která má slušný výhled. 2) Také mě uhranuly paneláky v zatáčce na ulici Sadové v Adamově, které jsou vidět z vlakové trati při cestě z Prahy do Brna, obklopující architektonicky zajímavý malý obchodní dům; tedy tématem by mohly být i staré obchodních domy, které často tvořily architektonický celek spolu s okolním sídlištěm.

    1. Ad obchodní domy: tématem by mohlo být leccos, ale nepřipadá Vám, že už stávající téma je strašlivě, ale fakt strašlivě rozsáhlé?

  7. Dobrý den,
    pokoušel jsem se marně dopátrat, jaké paneláky by mohly stát v Pardubicích na nábřeží Závodu míru – např. č.p. 1823. Zřejmě se nebude jednat o žádný z těch typů, které má tak hezky popsány zde na webu. Nevíte, co by to mohlo být za typ? Marně všude sháním plány a další detaily.
    Děkuji, Libor

    1. Dobrý den, jedná se o typ HK-65. Plány nejlépe seženete tak, že obejdete všechny domy stejného typu které znáte, a požádáte jejich správce o možnost přefocení dokumentace. Takto získávám většinu dokumentace. Často se stává, že má správce už jen fragmenty původní dokumentace, nicméně pokud obejdete dostatek domů stejného typu, nakonec získáte kompletní dokumentaci, včetně lahůdek jako kladečské plány jednotlivých podlaží.

      1. Byl jsem v SOkA v Pardubicích a v Projektovém úkolu sídliště Palackého sever z roku 1970-1972 jsem se dočetl, že by se mělo jednat o atypickou skládačku ze soustavy HK69. Ty domy se stavěly 1973-1974, takže bych tomu i věřil. Jinak jsou velmi podobné vedlejším domům HK (č.p 1835,1844,1856,1857,1858), u kterých jsem se ovšem konstrukční soustavu nedočetl, protože se s těmito domy vůbec původně až do roku 1975 nepočítalo. Na jejich místě měly bít parapetní T06, jako jsou na č.p 1883-8.

  8. Zdravím pane Lipták. Mohl by jste mi poradit jaký typ panelového domu se nachází v Havířově na ulici Jaselská 2-2a. A pokud by to nebyl problém tak i konstrukční schéma tohoto domu. Děkuji Adam

  9. Vážený pane Liptáku,
    děkuji za Vaše články o panelácích. Skutečně zajímavé fundované počtení o domech, které nás obklopují a provázejí životem (bydlím na Dr. Martínka).
    Váš text si v Jižních listech většinou čtu jako první :o)
    V dokonalé úctě Kovář

    1. Děkuji Vám moc za pochvalu. Zde se můžete těšit na rozsáhlý rozbor konstrukční soustavy G-OS (kterou už z JL znáte), protože v posledním půlroce jsem k této soustavě získal mnoho zajímavých informací a výkresů 🙂

  10. Dobrý den,přicházím k vám s prosbou…

    Rád bych získal fotografie,či technické parametry požárního ventilátoru,který je užit ve věžácích v Ostravě Hrabůbce,na dr. Martínka. Jedná se ventilátor, umístěný jako by pod strojovnou výtahů,jako menší jsme je rádi pouštěli těmi tlačítky na chodbě a co vím,dělalo to rambajs a obrovský podtlak i v přízemí.Nemáte nějakou fotografii či technické údaje k tomuto?? Děkuji

  11. Dobrý den, velmi zajímavé čtení. Bydlím ve Strašnicích, Krupská 20, tedy v typu G55, je jich tu v okolí opravdu pět, jak píšete. Domy jsou po revitalizaci, která vylepšila tepelnou izolaci. Výsledek revitalizace považujete za „strašný“. Myslíte, že by někdy v budoucnu bylo možno zdobné prvky nyní zadělané polystyrenem znovu obnovit citlivější revitalizací po odstranění stávajícího nového zateplení? Je to přeci jen škoda, když je jich tak málo. Nebo je to po provedené úpravě navždy ztraceno?
    Mějte se a pokračujte v osvěte.
    H.

    1. Dobrý den, až zateplení doslouží, je možno to udělat znovu a lépe. Zdobné prvky zaměřit a udělat jejich repliky z polystyrénu, či jiného materiálu, ze kterého se pak bude zateplovat. I s polystyrénem se dá poměrně vyhrát a vytvarovat prakticky cokoliv.

  12. Dobrý den, velice mě zaujaly Vaše stránky. Od svých osmi let bydlím v paneláku typu OP 1.11, sekce 65 (pouze dva byty na patře) v Novém Jičíně. Menší byt má rozlohu přibližně 84 m2, větší 92 m2. Docela by mě zajímalo, zda-li je byt s větší rozlohou největším bytem, který se stavěl v panelových domech. Také bych sechtěl zeptat, jak se větší byty označovaly dispozičně. Podle dostupných informací se nejedná o 5+1, ale 4+1 s jídelnou. Možná se ale mýlím. Děkuji za odpověď.

  13. Dobry den pane Liptak ,setkal jste se u panelaku typu OP 1.13 stim ,ze byly puvodni lodzie odrezany a nahrazeny novymi lodziemi a zaroven s novou pristavbou lodzii u garsonier?dekuji za infomaci

    1. Dobrý den, u věžových domů OP 1.13 jsem se s tímto nesetkal. Vzhledem k částečně zapuštěným a zároveň částečně předsazeným lodžiím by bylo potřeba vymýšlet atypická řešení. Ke garsoniérám lodžie přidat nelze, protože čela nosných zdí, ke kterým by se měly nové lodžie kotvit, jsou nedostupně umístěná (za obvodovým pláštěm uskočené části fasády).

      1. Dobry den fotografie uprav balkonu panelaku OP 1.13 Vam zaslu na meil, vcetne tech na garsonierach , teto chvili jsou balkony ve vystavbe.

  14. Velmi pekna stranka. Panelaky ma velmi zaujimaju, len je skoda ze podobneho zanieteneho „blazna“ nemame aj na Slovensku, ktory by takto panelove byvanie zmapoval. Tak ci onak, dakujem so zaujmom hltam obsah. Len tak dalej.

  15. Zdravím,
    bydlím v G57 a koukám, že náš dům má odlišné rozvržení místností oproti tomu, co vidím všude na netu. Můj byt (na patře prostřední) je pouze 1+1, průchod do levé místnosti (při pohledu od vstupních dveří) je zazděný a místnost patrně patří k vedlejšímu bytu. Mohu kdyžtak poslat půdorys

    1. Dobrý den, to je neobvyklé řešení, neproběhlo v minulosti zazdění? Vím o jednom bytě, kde si právě jednu z místností prostředního bytu přivlastnil (odkoupil) krajní byt. Dalo by se to zjistit i poklepem na stěnu, kde v místě původních dveří by byl zvuk odlišný. Za půdorys budu rád.

  16. dobrý den,
    Varenská 2930/30 Ostrava má divnou koncovou sekci se střídavými balkony. Mám přístup do bytu 1+1 v 1. NP před rekonstrukcí. Sekce má jiné uspořádání, byt je přímo proti schodišti a obě místnosti s oknem jsou osově 3,6 m. Tak nevím, co to je-OP 1.11? investor si přeje do nosného panelu 150 mm mezi pokoji vyřezat otvor pro dveře, jsem zvědava co vy na to? Děkuji za názor a mohu poslat fotky nebo zpřístupnit, kdybyste měl zájem….

    1. Dobrý den, omlouvám se, komentáře jsem si všiml až teď. Asi už je pozdě, ale je to T06B-OS. Škoda, že jsem asi propásl možnost navštívit ten původní byt…

  17. zdravím, z jaké typové řady jsou panelové domy ve Zlíně na sídlišti Jižní Svahy v ulicích Křiby, Česká, Moravská, Slezská a SNP?

  18. Dobrý den,
    Bydlím v panelovém domě v Praze v ulici K Olympiku (je tam jen jeden) na sídlišti Invalidovna.
    Co je to prosím za typ či atyp?

    Děkuji

  19. Takze dekuji pan Honzovi za vytipovani paneloveho domu BP70-OS viz. nize. Ale stale nenachazim zadne planky ani na google. Nema nekdo? 🙁

            1. Takže chyba je fakt na straně stránek, pokud všechny 4 odkazy zkopírujete, tak všechny fungují.
              Tak snad mi někdo dokáže poradit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.