Kniha návštěv

Zde nám můžete zanechat vzkaz nebo připomínku.
Pozor, nelze vkládat odkazy, chcete-li zaslat odkaz, použijte email Marian@Panelaky.info

331 komentářů u „Kniha návštěv

 1. Dobrý den. Děkuji za zajímavé stránky o panelových domech. Sám bydlím celý život v panelovém domě. Na kvalitu bydlení, co se týká konstrukce domu, si nemohu stěžovat. K stránkám mám jen jednu připomínku, nikde jsem nenašel zmínku o městě Most. To je město skoro ze 100% panelákové. Jsou zde různé typy domů. Jinak přeji autorovi mnoho úspěchů do další práce.

 2. Dobrý den, jen jsem chtěl říct, že paneláky jsou komunistický zrůdnost, který hyzdí naše města. To je vše.

  1. Dobrý den, jen jsem chtěl říct, že vaše čeština je zrůdnost, která hyzdí váš komentář. To je vše.

  2. Dobrý den, zajímalo by mě jak by jste chtěl řešit ubytování tolika lidí a výborné pokrytí služeb které panelová sídliště nabízí (školy obchody kadeřnictví atd…). Myslím že toto měli soudruzi vymyšlené dobře…

  3. Tak trollové jsou už i tady. 😀

   Nijak by to neřešil, přece pavlačové domy s jedním umyvadlem na patro jsou přeci dostačující, a záchod můžete dle libosti kydat z okna na dvůr. Parkování také není důležité, ze starého nekomunistického Superba sundáte dřevěný rám a schováte do kumbálu, který pečlivě zabezpečíte námořnickým uzlem.

   Pánovi evidentně ani nevadí případný nedostatek školních, rekreačních a obchodních prostor. Hold si budeme muset vstát na trh na starém náměstí a děcka naložit na valník cestou do reálky v prvním velkém městě, které je vzdálené 40km.

   Chce pán tričko s potiskem? Smůla, spousta podniků je postavena komunisty, hlavně z montovaných skeletů. Jet vlakem do Prahy? Půl dne, nemáme dostatečný koridor. Chce pán letět letadlem? Tak jedině Dakotou a buď z Prahy, Brna nebo Ostravy. Jinde letiště nejsou. Po dálnici? Co je dálnice? 🙂

 3. Dobrý den

  Zajímal by mne typ bodových panelových domů v oblasti ”pod Ďáblickým hájem” (je jich zde asi kolem 30ti a na střeše mají komíny (na ohřev teplé vody se používají karmy). Adresa: Formánkova 1653/3 Praha 8 – Kobylisy
  Děkuji

 4. Dobrý den, nedávno jsem měl několikrát možnost navštívit paneláky v Brně na Lesné (Ježkova, Nezvalova) a trochu mne tam ve dvou ohledech překvapilo jejich konstrukční řešení, ke kterému jsem nikde nenašel zdůvodnění, proč k nim bylo přistoupeno.

  Prvním z nich je zarovnání roviny oken prakticky s rovinou stěny, tedy bez špalet a vnitřních parapetů, což dle mého subjektivního názoru vypadá přinejmenším divně, až nehezky.

  Druhým je řešení výtahů. Že jsou poměrně malé, se dá asi pochopit i z hlediska doby, kdy byly paneláky postaveny a pravděpodobně se v té době i tak jednalo o pokrok. Co už mi ale smysl moc nedává, je jejich umístění, především výškové umístění jednotlivých vstupů do výtahu. Jsou totiž situovány na podestách dvojramenného schodiště, takže “přízemní” vstup výtahu je přístupný až po vyjití několika schodů a stejným způsobem i v patrech, jinými slovy výtah nestaví přímo v rovině pater. To mi přijde dost nepraktické např. při přenášení nebo stěhování větších nebo těžkých předmětů, a stejně tak při využíváním lidmi se sníženou pohyblivostí.

  Rád bych poprosil, pokud někdo víte bližší informace k těmto konstrukčním řešením, proč k nim bylo přistoupeno :). Předem děkuji za odpověď a děkuji i autorovi těchto stránek za spoustu zajímavých informací.

 5. Dobrý den, máte prosím někdo podrobné info o mezonetovém švéďáku? Je jich velmi málo, dva na Kladně a jeden v Krči. O jiných nevím.

 6. Dobrý den, mám dotaz na typ výstavby na sídlišti v Praze okolo stanice metra Lužiny. Paneláky jsou řadové ve tvaru “C”, rondely, skládané ze sekcí různého typů. Některá z nich jde “přes zatáčku” a má kromě velké lodžie i malý trojúhelníkový balkónek v ohybu domu. Nebo jedna z nich má ve vchodu 2 byty, schodiště s výtahovou šachtou uprostřed, bez oken. Vypadá to na byt 15*8 m, kdy uprostřed je výkus pro šachtu schodiště s výtahem. Takové široké “U”. Vnitřní příčky jsou všechny jen tenké, zřejmě nenosné. Prosím, jaká je tohle soustava? Nějaká varianta VVÚ – ETA?
  Děkuji za odpověď i za velmi zajímavé stránky

  1. Dobrý den, ano, jedná se o soustavu VVÚ-ETA. Tyto sekce byly vytvořeny pro možnosti zalamování bloků. Máte možnost se na ten malý trojúhelníkový balkónek dostat?

 7. Narazil jsem na web náhodou, na xichtnotesu. Juliánov je popsán pěkně, hlavně mně zaujaly ty úpravy (nástavby a další). Nicméně, nikde jsem nenašel nic o těch třech “věžácích” Krásného 15, 13 a ten nejspodnější myslím byl na Potácelově. Vyrůstal jsem v Krásného 15, v letech 1964 – 1975. Rád bych se tom typu domu něco dozvěděl. Lze? Děkuji.
  Ladislav Strnad

  1. Dobrý den, ty věžáky patří k soustavě B60 a více se o nich dočtete, až vydám rozbor soustavy B60. Ale nebude to příliš brzy, ještě mi k té soustavě chybí zjistit dost informací.

 8. Dobrý den,
  nedávno jsem při koupi skla, které sbírám, narazil na zajímavou stavbu, kde bydlí paní, od které jsem kupoval skleněnou soupravu. Večer ta stavba vypadala jako funkcionalistická vilka, ale když jsem s paní mluvil, říkala, že je to dvoupatrový panelák. A věru, vevnitř to vypadalo jako v paneláku. Byl to opravdu malý “paneláček” pro několik rodin. Je to na adrese Baarova 1372/33, Praha 4 – Michle.
  Mohlo by to být zajímavé prostudovat.

  Vaše stránky jsou super! Sám bydlím v G55 ve Strašnicích (Krupská). Panelákům zdar…

  Honza T.

  1. Dobrý den, soudě podle vzhledu se jedná o blokopanelový dům. Na Prahu na můj vkus neobyvklé, celorepublikově ale velmi časté, hlavně v malých obcích. Přímo panelové rodinné domy se ale také stavěly, například systém HK60 to umožňoval.

 9. Dobrý den, nemohu se dopátrat panelového systému věžových panelových domů na ulici Západní v Karlových Varech. Rozpon 3,6m ale schodiště uprostřed bez oken, na patře 2x 2+1 a 2x 3+1, počet podlaží 10. Nejblíž mi je G57 nebo T06B, ale na uvedenou dispozici jsem nikde nenarazil.
  Děkuji za pomoc.

 10. Dobrý den, v Praze je spoustu domů, které moc nevypadají jako typické paneláky. Jsou však stavěné v době 60. let. Proto mě zajímá zda domy, např. v ulici Křivá jsou z nějaké typické panelákové soustavy? Přikládám i foto na webu. Děkuji Jindřich

 11. Hezký den, mohu se zeptat, jak jednoduše odlišit T08B a VVÚ-ETA s předsazenými lodžiemi ? Děkuji

 12. Celý život se zajímám o architekturu a hlavně urbanismus posledních cca. 200 let, což v podmínkách ČR znamená, že, opomineme-li některé urbanistické celky 1. republiky (Zlín) a nacistické realizace v Sudetech (Litvínov), patří můj prioritní zájem sídlištním celkům 50.-90. let a tedy panelákům. A protože mám proježděnou celou republiku, některé specifické panelové realizace mi na tomto webu chybí. Proto bych si dovolil do ctěné pozornosti nabídnout například chomutovské experimentální paneláky, které tvoří dominantu města. Jedná se o tzv. Chomutovské experimenty, jak zní i heslo na wikipedii, domnívám se ovšem, že tyto objekty by měly být zmíněny i na těchto stránkách.

  1. Nepochybujte o tom, že o chomutovských experimentech jednou vyjde článek, autor to má jistě už dávno v plánu. Ale vaše reakce působí, jako by tohle byl hotový přehled všech paneláků v ČR a už tu chybělo jen pár atypů, což rozhodně není pravda. Zatím tu nejsou články o mnoha velice rozšířených soustavách (například G57), tak mi přijde poněkud předčasné uhánět autora s Chomutovskými experimenty.

   1. Tyhle stránky jsou tak komplexní, že jsem žil opravdu v představě, že je to vyčerpávající zdroj informací o obecném vývoji paneláků s důrazem na Moravskoslezský kraj, přičemž z ostatních regionů se tu člověk dočte hlavně o atypických konstrukcích. Což by bylo logické, protože když jezdím po bývalém Československu, tak na první pohled vidím, že těch regionálních a lokálních variant bylo tolik, že vlastně s trochou nadsázky nejsou dva paneláky úplně stejné. Tudíž by asi nebylo v lidských silách vytvořit detailní popis všech variant a podvariant v celé ČR, pak by ty stránky měly rozsah Wikipedie.
    Ovšem chomutovské atypy se od standardní CS-produkce natolik vymykají, že jsem dlouhá léta žil v dojmu, že se jedná o nějakou sovětskou “družební výpomoc”. Obdobně, byť méně výrazně, se standardu vymykají paneláky v Praze na sídlišti Ďáblice a Pankrác, které mají velice atypické přízemí, ovšem jinak se různými prvky přeci jen podobají standardním panelákům mnohem víc, než ten Chomutov.
    A byl bych nerad, aby moje příspěvky vyznívaly nějak kriticky, spíš mi šlo o to, na ty chomutovské atypy upozornit, protože jsem měl dojem, že je to jedna z posledních opravdu významných kapitol z dějin českých paneláků, co tady chybí, a navíc z Ostravy do Chomutova je dost daleko.

    1. Dobrý den, děkuji za chválu. Pravdou je, že v Chomutově jsem už byl několikrát. Experimenty mám nafocené z venku i zevnitř. Měl jsem na toto jaro domluvené prohlídky bytů a také přístup k dokumentaci a běžně nepřístupná místa (střecha, různé chodby). Bohužel díky koronakrizi se to zrušilo (bylo to zrovna v období nejsilnějších omezení). Dále mám k dispozici fotografie z výstavby, dobové články atd. Nebýt koronakrize, už by to možná bylo v rubrice solitéři. Jezdím po celé republice a věnuji panelákům většinu času. Obsah těchto stránek je v tuto chvíli jen špičkou ledovce.

     K vydání rozboru nějaké soustavy je zapotřebí zjistit či ověřit moc informací, což je časově náročné. Další věcí je focení ukázek, často v různých městech po republice, což je boj o čas se zateplovači. Snažím se od každého typu zachytit co nejpůvodnější stav, bohužel u některých je to už 10 let nemožné (VP-OS, pásová varianta B60).

     Experimenty navštívím na jaře, doufám tedy, že to už klapne.

 13. Dobrý den,
  zajímám se o sídliště v Čimicích na Praze 8. Jsem místní a pokoušel jsem se najít nějaké fotografie ze stavby, bez úspěchu. Neuměl by někdo pomoci?
  Děkuji

 14. Dobrý den, v Praze jsem narazil na dva zajímavé panelové domy. Jeden z nich je na adrese Přetlucká 2154, který vypadá jako zvláštní verze T06B, a druhý na adrese Jabloňová 2137, který vypadá taky jako T06B jen ale velmi vysoký.
  Jedná se opravdu o zvláštní verze T06B ?
  Hezký den Jiří B

 15. Zdravím, velmi mě zajímá nás panelák. Nevíte prosím o jaký typ se jedná. Dekuji za odpověď.
  Obrázky: ctrlv.cz/6SMe
  ctrlv.cz/ndt9

 16. Dobrý den,
  Zajímá mě typ panelového domu na adrese Kolín Čechovy sady 405.
  Jediné co vím že byl postaven mezi lety 1979 a 1983 a rozložení pokoj v bytě je 2+1
  Předem děkuji za odpověď.

 17. Dobrý den, vracím se k Vaší skvělé přednášce ve frýdeckém faunaparku 20.května. V archivu ČT mají Týdeník, co se promítal v kinech před filmy a byla tam zmínka o prvním paneláku v naší republice a bylo to už po Únoru a pamatuji si, že kromě jiných údajů tam bylo řečeno, že první byty v tomto malém paneláku měly plochu 1OOm2!!! A tu vidím pro sebe rozpor, protože vy jste ukázal jako první paneláky u nás ty Baťovy z r. 1947 a tam to bylo později a jinde…zkusím to sám pohledat se strýčkem Googlem…:-) A poslal jsem Vám mejlem fotky rodinného domku v Lískovci u F. postaveného za komančů z panelů…

  1. Aha- jednalo se o první panelák v rámci Prahy-byty měly skutečně sto metrů čtv. a byl postaven v r. 1955. Všímám si, že postupem let jakoby komunistům docházely peníze a byty byly menší a menší. Lodžie i balkóny se zmenšovaly viditelně, sám bydlím na Slezské (J.Čapka v 3+1) a lodžie je tam fakt na hranici použitelnosti a ještě vlastně ukrajují z pokoje. Jaký rozdíl oproti lodžiím v domech třeba Nad Lipinou nebo na Riviéře. V Paskově jsem bydlel pár let v bytě 4+1 na necelých 80m2-v obýváku nebyla jediná zeď souvislá, všude buď okna nebo dveře a pokojíky jako špajzy…kdepak, ze mě fanda paneláků ve Východní Evropě nebude…:-)

 18. Dobrý den
  Stále mne zajímají věžáky které jsou před poliklinikou v Ostravě Hrabůvce a rovněž nejvíce mne zajímá typ požárního ventilátoru eventualně hlubší rozbor tohoto typu domu.Děkuji

 19. Dobrý den, ještě bych se Vás chtěl zeptat na jeden panelák..
  Na Vápenném 1024, Praha 4.
  Prý si ty domy stavěli obyvatelé svépomocí někdy ca v 80. letech. Jak je vidět např. na google street view, tak schodiště je na straně nad vchodem a jsou tam takové obrovské skleněné panely.
  Dům je docela vyvýšen, takže když vstoupíte dovnitř a chcete k výtahu, tak musíte buď sejít půlku schodiště do sklepa nebo vyjít druhou půlku do 1. patra.
  Napadá Vás, do jaké soustavy panelák patří (v okolí je jich víc)..

 20. Dobrý den, nenašla jsem panelák ze 60.let 20.stol.-např.v Severní ul.čp.770-775 – je jiný než všechny okolo – ale zároveň podobný. Má vstup do kolárny zvenku, lze projít kolárnou do domu ke schránkám (dříve – nyní jsou zvenku), dům má prosklené vchody, nad kterými jsou lodžie – jedna velká lodžie rozpůlená sklem pro dva byty – na patře jsou tři byty – 2x 3+1 (62m2) a 1x garsoniéra – 3.pokojové byty mají z vchodové strany lodžii a ze zadní strany balkon. Ze zadní strany domu byly prosklené kočárkárny, které měly vstup zvenku i zevnitř – venku zároveň bylo vybudované hřiště na straně vstupů do kočárkáren a tak to bylo docela šikovně vyřešené, když se člověk vracel s dětmi z pískoviště. Dům měl umakartová jádra, kde bylo umyvadlo posazené na vaně a vodovodní baterie měla dlouhé rameno, které se otáčelo jak do umyvadla, tak do vany.

  1. Dobrý den,
   Pokud myslíte Slezské Předměstí, tak máte pravdu. Tento dům je ze stejné konstrukční soustavy, jako všechny domy okolo (i školky), pouze je to jiná konfigurace. Jedná se o soustavu HK60, úplně první dům této soustavy můžete najít o dvě ulice vedle v Gagarince. Nebylo časté, aby se postavilo od stejné konfigurace více než řekněme 5 kusů. Váš dům, pokud vím, je jediný kus, který byl přesně takto postaven.
   Možná jste zaregistrovala, že jsme v květnu pověsili na každý vchod prosby z MVČ, že tyto domy dokumentujeme. Pokud máte fotky z doby před zateplením domu nebo znáte někoho z výboru, moc by nám pomohlo, kdybyste se nám ozvala na náš mail (panelovamladez@gmail.com) nebo na našem Facebooku. Chystáme i 3D model tohoto domu, a tak se snažíme kontaktovat jednotlivá společenství a družstva ohledně projektových dokumentací.

   Tým Panelová mládež 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.